Jak opravit škrábance na skle. Aby sklo bylo zase jako nové

skrabance na skle
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Občas se stane, že se na skle objeví nějaký ten škrábanec. Mohou to být třeba vaši domácí mazlíčci, kteří si o sklo obrousí drápy. Za škrábance na skle mohou často také spadené předměty, ale kolikrát i to, když vám některý předmět (například telefon) spadne na zem sám. Ať se nehoda stane z jakéhokoliv důvodu, je záhodno se rýh a škrábanců co nejrychleji zbavit. Pojďme se tedy blíže podívat na to, jak opravit škrábance na skle.

Na rýhy obyčejná zubní pasta

Ať už budete potřebovat zahladit jemné šrámy nebo hlubší rýhy, vždy budete potřebovat použít na jejich zahlazení abrazivní materiál.

Jedním takovým je obyčejná zubní pasta, kterou je třeba nanést přímo do rýhy. Zprvu rýhu ale omyjte a důkladně osušte. Zmapujte vždy nejen její rozsah, ale i hloubku.

Pokud se jedná jen o lehké škrábnutí, naneste zubní pastu o velikost hrášku přímo na rýhu. Pomocí hadříku a pomalých krouživých pohybů pastu do rýhy postupně vmasírujte. Postup opakujte až do doby, než rýha zcela zmizí. Postup je velmi rychlý a efektivní.

Jestliže se ale ocitnete v nesnázích a zubní pastu mít při ruce nebudete, použijte místo ní kuchyňskou sodu.

Se škrábanci pomůže i bezbarvý lak na nehty

Na sklo, které je poškrábané, můžete nanést také tenkou vrstvu průhledného laku na nehty. Lak nanášejte opatrně po celé délce škrábance.

Počítat je však nutné s časem. Lak na nehty schne na skle o něco déle než na povrchu vašich nehtů. Bude tedy nutné, obrnit se trpělivostí. Následně je třeba se zbavit přebytečného laku.

Hadřík namočte lehce v odlakovači na nehty a lehce s ním přejíždějte povrch. Odstraníte tak přebytečné množství laku na povrchu skla a odstraníte vystouplé hrbolky, které se na skle při lakování utvořily. Nakonec povrch skla ještě suchým hadříkem uhlaďte.

Komerční přípravky

Pokud chcete být o něco profesionálnější, kupte si na poškrábané sklo žlutobílý krém určený přímo na leštění skla a kovů.

Díky oxidu ceričitému, který přípravky obsahují, se můžete škrábanců bez problémů zbavit. Přípravek najdete běžně v železářství nebo v obchodech pro kutily.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz