Na každé omítce se obvykle po nějaké době od malování objeví nové trhliny. Poté časem začnete přemýšlet nad tím, jak opravit popraskanou omítku, aniž byste o to museli požádat drahého řemeslníka. Práce to není náročná, zvládnete ji snadno i svépomocí. Pojďme se tedy podívat na to, jaký je správný postup opravy omítky.
Akrylový tmel na omítku
Rodinný dům bývá postavený z materiálů, které nejsou neměnné, ale v průběhu času pracují. I z tohoto důvodu se mohou na zdi v místnosti vytvořit různě velké praskliny.
Většinou se opravují těsně před malováním. Vylepšit vzhled zdi lze i tehdy, kdy malovat celou místnost ještě nehodláte. Jak opravit popraskanou omítku?
Je-li trhlina hlubší, můžete použít akrylový tmel. Ten se přímo z tuby vytlačí do mezery. Ještě předtím je ale třeba trhlinu na tmelení připravit – vyfoukat z ní prach a povrch natřít penetrací.
Pak špachtlí přebytečný tmel seškrábnout a po zaschnutí zarovnat stěrkou, která se lehce zbrousí, aby byl povrch hladký. Akrylový tmel je možné použít také na sádrokarton.
Sádra a omítka?
Sádru určitě nedoporučujeme. Protože když na opravu popraskané omítky použijete sádru, může se stát, že vám za chvíli popraská znovu, vytvoří se na ní bubliny nebo z větší trhliny sádra vypadne.
To určitě nechcete, protože by se jednalo o zbytečnou práci. Na druhou stranu na malou trhlinu lze sádru klidně použít, nemáte-li doma po ruce nic jiného.
Speciální tmel
Na trhu jsou k dispozici speciální tmely (většinou v bílé barvě) v prášku. Tmel si rozředíte vodou na hustější kaši a necháte asi 10 minut odstát.
Během této doby občas tmelem v misce zamícháte. Připravte si vždy tolik tmelu, kolik stihnete spotřebovat během půl hodiny, protože tmel rychle tvrdne.
Zeď je třeba zbavit prachu a před nanesením tmelu navlhčit. Tmelem pomocí špachtle zaděláte praskliny a necháte řádně zaschnout.
Poté je zapotřebí zeď jemně přebrousit dohladka. Jakmile máte prasklinu takto zatmelenou, tak ji můžete přemalovat malířskou barvou.