Jak odstranit skvrny z vany. Aby vana byla zase zářivě bílá

vana
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Vana nám doma slouží nejen k očistě, ale i relaxaci. Po koupeli se však už mnoho lidí údržbou vany zase tolik nezabývá. Po odtoku vody, která obsahuje často různé nečistoty, se na stěnách vany usazují skvrny. Žluté skvrny ve vaně či jiné skvrny poté nelze častokrát snadno odstranit. Stačí totiž nemýt vanu několik dní a nánosy na stěnách nebo na dně rychle porostou. Jak takové silné a nevzhledné skvrny z vany odstranit?

Skvrny ve vaně

Za některé typy skvrn mohou minerály, které se usazují na povrchu vany. Vždy bude samozřejmě záležet i na typu vody, která se ve vaší domácnosti nachází. Příliš tvrdá voda způsobí zašedlé a nevzhledné šmouhy, které lze jen těžko odstranit.

Vany se dnes vyrábí z různých materiálů, proto je potřeba k odstranění skvrn přistupovat pokaždé tak trochu jinak. Hrubé mechanické odstranění skvrn může vždy způsobit jejich snadné poškození.

zlute skvrny ve vane
zlute skvrny ve vane

Při relativně tenkých vrstvách nečistot ve vaší vaně je třeba přistupovat k jejich odstranění s citem. Svou roli na usazování skvrn hraje zmíněná tvrdost vody. Usazování vodního kamene je tím nejčastějším a opakovaným problémem.

Jak odstranit skvrny z vany?

Čištění vany by mělo probíhat pravidelně, a to nejméně jednou za týden. Zabráníte tak možnému vzniku koroze anebo usazenin vzniklých od železité vody, která vytvoří červeno-hnědé fleky, které odstraníte jen pomocí některých dalších pomůcek.

Na odstranění odolných skvrn si připravte domácí pastu. Pro její výrobu můžete smíchat v poměru 2:1 dva díly jedlé sody a jeden díl peroxidu vodíku. V tenké vrstvě naneste tuto pastu pomocí houbičky na stěny vaší vany a krouživými pohyby pastu jemně vmasírujte do vrstvy nečistot a nechte ji působit zhruba půl hodiny.

Kartáčkem pak vanu pořádně vydrhněte. Na akrylátové vany tento postup ale raději nezkoušejte, jejich povrch by to nejspíš asi nevydržel. Dobře zabere i obyčejné savo. Oranžové fleky, které se ze rzi utvoří poměrně snadno, odstraníte dobře pomocí sava. Nechte savo působit na několik minut na stěnách vaší vany. Ani s tímto postupem u akrylátové vany příliš neuspějete.

Na akrylátové vany můžete jít pouze s rozprašovačem. Doma si tak připravte roztok z octa a vody v poměru 1:1. Pomocí rozprašovače přípravek naneste a nechte ho nějakou dobu působit. Vanu poté opláchněte běžně vodou.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz