Jak odstranit rez z auta. Zvládnete to snadno i bez odborníka

rez na aute
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Odstranit rez z auta je třeba ihned, co si jí všimnete. Jestliže necháte rezavějící místo bez ošetření, tak se bude rez zbytečně rozšiřovat a může z toho potom být nakonec velmi drahá oprava. Pokud se jedná o nosné části auta, tak by měla být oprava provedena okamžitě.

Jak vzniká rez na autě?

Většinou může za vznikající rez mechanické poškození, kdy v zimě obrousíte původní barvu pomocí kamínků, které jsou na silnici. Rezavět mohou začít také neodborně lakovaná místa po havárce vozu.

Odstranění rzi z auta krok za krokem

Rez nikdy nepřetírejte. Pokud pod novým nánosem laku nebo barvy rezavé místo necháte, tak se rez brzy zase projeví a bude se rozšiřovat.

Co si nachystat?

Pokud potřebujete odstranit rez na autě na přístupném místě na karoserii, tak vám k tomu postačí prostor, který je zastřešený. Ideální je v tomto případě využití garáže.

Při opravě rezavějícího místa na karoserii auta budete potřebovat brusný papír nebo ocelový kartáč, ředidlo k odmaštění, štětec, vhodný podkladní nátěr a finální nátěr.

Jak odstranit rez z karoserie auta?

Celé rezavé místo pomocí brusného papíru vybrousíte. Nesmíte na místě nechat ani kousek rzi, která by se později rozšiřovala na další místa.

Jakmile se rzi pomocí brusného papíru nebo ocelového kartáče zbavíte, tak bude potřeba místo pořádně očistit. Očistit ho můžete pomocí hadříku nebo kompresorem.

Potom místo dvakrát očistíte ředidlem nebo pomocí technického benzínu. Necháte uschnout a přetřete základním nátěrem.

Po zaschnutí základního nátěru použijete finální barvu ve třech vrstvách.  Pokud potřebujete odstranit rez v podběhu karoserii vozu, tak můžete místo finální barvy v barvě vozu použít asfaltový nátěr, který karoserii dokonale ochrání.

Jak trefit správnou barvu?

Pokud chcete místo, které budete ošetřovat, dokonale trefit barevně s barvou karoserie auta, tak postačí, když kousek původního laku vezmete s sebou do prodejny, kde prodávají barvy a laky. V prodejně vám poté podle vzorku namíchají přesný odstín požadované barvy.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz