Jak nezničit pračku? Nepřetěžujte ji a neperte v ní, co prát nemáte

pračka
Zdroj: Pixabay
Autor: Iveta Schwarzová

Praní se může zdát jako jeden z nejjednodušších způsobů úklidu. Jednoduše vezmete špinavé prádlo, zmáčknete knoflík a za hodinu vyndáte prádlo čisté. Není proto divu, že se často necháme unést a do pračky dáme i věci, které do ní rozhodně nepatří. Alespoň ne v takovém stavu.

Nepřetěžujte svou pračku

Základním pravidlem, na které nesmíme při praní zapomínat, je skutečnost, že by se předměty v pračce měly volně pohybovat.

Problém tedy může nastat nejen ve chvíli, kdy do pračky dáme větší množství oblečení, ale také v případě, že předmět, který chceme vyprat, je moc velký. Díky tomu dochází k nevratnému poškození bubnu a následně celé pračky.

Častým problémem jsou také drobné předměty zapomenuté v kapsách, nejčastěji se jedná o mince. Ty během procesu praní jednoduše vypadnou a ztratí se ve vnitřních prostorách pračky. Tam mohou poškodit nejen filtr, ale i samotný odtok.

A to jsou věci, díky kterým naše pračka přestane správně fungovat. Proto je dobré, před vložením do pračky, pečlivě zkontrolovat veškeré kapsy našeho oblečení.

Co do pračky nepatří?

Pračka je velmi často využívaným pomocníkem v naší domácnosti. Nejedná se ale o nejlevnější spotřebič. Aby nám vydržel po dlouhou dobu, je zapotřebí vědět i to, co do pračky nepatří.

Silně znečištěné oblečení

Jednou z častých chyb, které se dopouštíme, je praní příliš špinavého prádla, například od bláta nebo dokonce od barvy.

Takto silně znečištěné oblečení je vhodné předem vyprat ručně v nějakém lavoru. Díky tomu ušetříme naši pračku, nebudou se v ní zbytečně ukládat a hromadit těžké nečistoty, které jinak omezí její dlouhověkost.

Chlupaté oblečení

To samé platí o oblečení, které je plné zvířecích chlupů. Ty se mohou v pračce shlukovat a nakonec dokonce ucpat trubici, která slouží pro odtok špinavé vody.

Polštář a přikrývka

Často se také stává, že pračku použijeme pro vyprání polštářů. I to je ale velká chyba, obzvláště v případě, že jsou vyrobeny z paměťové pěny.

Takové polštáře do sebe totiž absorbují vlhkost, jakmile by přišel proces ždímání, polštář by se začal postupně rozpadat. To zničí nejen polštář samotný, ale také nenávratným způsobem zanese naši pračku.

Podobný problém může nastat ve chvíli, kdy pračku použijeme na vyprání přikrývky. Ve většině případů dojde k tomu, že deku již z pračky nevyndáme v jejím původním stavu. Procesem praní totiž dojde k jejímu sražení.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz