Jak narovnat lino. Zbavte se snadno nepěkných vypouklin

boule linoleum
Zdroj: Pixabay
Autor: Magdaléna Poláčková

Jak narovnat lino, kde se vám udělaly nepěkné vypoukliny? Četným problémem u lina jsou právě vypoukliny a následné nerovnosti na povrchu. Lidé pak často zbytečně kupují nové lino, aby závadu napravili. Takové řešení by ale mělo být až jedno z posledních. Nepospíchejte do obchodu – situace má jednodušší a levnější řešení.

Proč vznikají na linu vypoukliny?

Na začátek je potřeba určit, z jakého důvodu se vypoukliny vytvořily. Hlavními důvody může být rozlitá tekutina na podlaze, chyby při pokládání lina nebo nízká kvalita produktu.

Výměna lina je nutná pouze v případě, že za defekt může nízká kvalita. Ve zbylých případech není výměna lina nutná, a vy se tak můžete vyhnout zbytečné práci navíc.

Jak narovnat lino

Způsob rovnání lina se bude lišit od toho, jak poškození vzniklo.

Na podlahu se vylila voda

Běžná situace – spadne hrnek, nebo děti vylijí vodu v průběhu hry. Rad je hned několik, ale je potřeba používat je podle situace.

Pokud se tekutina vylila nedávno, postačí sundat deformované lino a vytřít pod ním vodu.

Někdy je potřeba podlahu pod linem opravit. Jestliže je lino kvalitní a nepokroutilo se pod vlivem vody, nemusíte kupovat nové. A pokud nakonec budete ke koupi donuceni, nemusíte hned měnit celou podlahu.

Podobně postupujte i pokud byla voda rozlitá dávno nebo vám natekla voda pod lino v době, kdy jste byli pryč a nemohli jste se včas pustit do vysoušení.

Dokonce i v případě, že je lino kvalitní a bylo drahé, se neobejdete bez vysoušení jeho a podlahy.

Lino bylo špatně položeno

Pokud mezi linem a zdí nezůstala při montáži alespoň malá mezírka, lino je stlačené a začne se vlnit. Tento problém je potřeba řešit co nejdříve.

Nejdříve odstraňte všechny překážky, které brání v úplném natažení lina. Opatrně odmontujte rohové lišty.

Následně uřízněte kus lina tak, aby se dále nekrabatilo, ale zároveň jste mohli hranu přikrýt rohovou lištou. Prostor mezi stěnou a laminátem nechte cca 1 – 2 cm.

Preventivní opatření

Pokud chcete předejít řešení tohoto problému, řiďte se následujícími radami. Vybírejte především kvalitní produkty.

Držte se také pokynů pro správnou montáž. Můžete si také objednat službu, která za vás montáž vyřeší. Na internetu je mnoho videí s návodem montáže.

Před montáží rohové lišty ošetřete lino přípravkem proti vlhkosti a plísni.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz