Jak napravit přesolený guláš? Stačí použít ingredienci navíc

presoleny gulas
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Každý z nás se občas asi při vaření setká s tím, že přidá do jídla příliš mnoho soli. Přesolit guláš je o to smutnější věc, protože jeho vaření obvykle věnujeme dost času. Ale nezoufejte, i přesolený guláš se dá napravit tak, aby byl opět chutný a lahodný.

Přesolený guláš

Nezapomeňte, že i zkušení kuchaři se občas dopustí chyby – důležité je se z nich poučit a příště být opatrnější při dochucování. Stačí do takto přesoleného guláše přidat vhodnou ingredienci navíc.

I když je přesolený guláš nešťastným kulinářským faux pas, není důvod k panice, protože i přesolený guláš se dá zachránit, což si ukážeme níže.

Jak napravit přesolený guláš

Existuje několik ingrediencí, které vám pomohou napravit přesolený guláš a užít si ho i přes tuto nepříjemnost s radostí a chutí. Které to jsou?

Přidejte bramboru

Jeden z nejznámějších způsobů, jak napravit přesolený guláš, je přidání brambor.

Brambory obsahují škrob, který pomáhá absorbovat nadbytečnou sůl. Stačí oloupat a nakrájet bramboru na menší kousky a vložit ji do guláše.

Po 15 až 20 minutách vaření by měla brambora vstřebat přebytečnou sůl. Poté bramboru z guláše vyjměte.

Rozřeďte guláš

Další jednoduchý způsob, jak napravit přesolený guláš, je rozředit jej vodou nebo vývarem.

Přidejte postupně trochu vody nebo vývaru a promíchejte. Tímto způsobem snížíte koncentraci soli v guláši, aniž byste ovlivnili jeho konzistenci.

Přidejte smetanu nebo jogurt

Smetana nebo jogurt mohou pomoci zmírnit přesolený guláš, protože obsahují mléčné tuky, které pohlcují sůl.

Přidejte trochu smetany nebo jogurtu do guláše a promíchejte. Postupně přidávejte více, dokud nebude chuť guláše příjemná.

Zvýrazněte ostatní chutě

Pokud je guláš přesolený, můžete se pokusit vyvážit chuť přidáním dalších ingrediencí.

Zkuste přidat trochu citronové šťávy, octu nebo cukru. Tyto složky mohou pomoci zvýraznit ostatní chutě v guláši a zamaskovat nadbytečnou sůl.

Přidejte další maso

Pokud máte k dispozici další maso, můžete ho přidat do guláše, čímž snížíte koncentraci soli ve vařeném jídle. Navíc můžete maso předem připravit s menším množstvím soli, což pomůže vyvážit celkovou chuť guláše.

Servírujte guláš s neutrální přílohou

Pokud žádný z výše uvedených triků nepomohl a guláš je stále přesolený, můžete ho servírovat s neutrální přílohou, jako je rýže, bramborová kaše nebo těstoviny.

Tyto přílohy pomohou vyvážit chuť přesoleného guláše a zároveň zasytí.

Při podávání můžete také nabídnout hostům nějaké zeleninové saláty nebo kysané zelí, které dodají jídlu svěžest a pomohou překonat přesolenou chuť.

Přidejte zeleninu

Další možností, jak napravit přesolený guláš, je přidání zeleniny, jako jsou mrkev, paprika, celer nebo hrášek.

Zelenina pomáhá rozšířit objem jídla, čímž se snižuje koncentrace soli v guláši. Navíc zelenina dodá jídlu vitamíny a minerály, které jsou pro naše tělo důležité.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz