Jak na vodní kámen? Vyzkoušejte obyčejnou kolu

vodni kamen v zachode
Zdroj: Pixabay
Autor: Roman Mach

Vodní kámen v toaletě může být opravdu zatěžující a jeho odstranění dá zabrat i s běžnými čistícími prostředky. Čím odstranit vodní kámen z WC? Třeba i obyčejnou kolou. Pokud tedy trávíte spoustu času s drhnutím vodního kamene, vyzkoušejte tuto neobvyklou metodu a uvidíte, zda vám to nepůjde takto i rychleji a snadněji.

Tvorba vodního kamene

Vodní kámen vzniká z usazenin obsahujících hořčičné a hlavně vápenaté molekuly v naší vodě. Všeobecně platí, že vodní kámen nejraději vzniká tam, kde dochází k měnění teploty vody – ohřívání a ochlazování.

Typickým příkladem jsou varné konvice, bojlery nebo i sprchové hlavice. A samozřejmě i záchodové mísy. Usazování vodního kamene probíhá ve vrstvách.

Kromě toho, že vodní kámen v toaletní míse nevypadá zrovna esteticky, může ucpat potrubí. Mechanické čištění vodního kamene je velmi obtížné, ale na vápenaté usazeniny pomůže cokoliv kyselého.

Čím odstranit vodní kámen z WC?

Bojujete s vodním kamenem doma? Jestliže se vyskytuje ve vaší varné konvici nebo na skle sprchového koutu, pravděpodobně ho najdete i v toaletní míse. To může vést k nevzhlednému usazení tmavých skvrn a v některých případech dokonce k ucpání odtokových trubic.

Poradíme vám, jak vyčistit záchod od vodního kamene s pomocí prostředků, které máte nejspíše zrovna teď v kuchyni, třeba pomocí sladké kola limonády. Dobrou zprávou je, že pro odstranění vodního kamene z toaletní mísy nemusíte kupovat speciální čisticí prostředky z drogerie. Vystačíte si s tím, co máte nejspíše doma.

Nejúčinnějšími pomocníky v boji proti vodnímu kameni jsou citronová šťáva (nebo silnější kyselina citronová), ocet a dokonce i kola. Díky nim odstraníte vodní kámen šetrně a navíc přírodní cestou bez chemických přípravků.

Jak odstranit vodní kámen

Odstraňování vodního kamene z toalety je možné bez použití speciálních čistících prostředků z drogerie. Můžete k tomu použít citronovou šťávu, silnější kyselinu citronovou, ocet či kolu.

Čistit vodní kámen kyselinou citronovou?

Ano, to je první varianta. Kyselina citronová se použije tak, že do záchodové mísy nebo nádržky vysypete hrnek kyseliny (cca 200 g) a nechte ji asi půl hodiny působit.

Po této době štětkou narušte zbytky vodního kamene a poté spláchněte. Při práci s kyselinou buďte opatrní, protože může způsobit dráždivou reakci, pokud se dostane do oka.

Ocet na vodní kámen

Ocet se používá tak, že nalijete ocet do záchodové mísy i nádržky. Nechte ho přes noc působit a poté celou mísu i nádržku vydrhněte štětkou.

Práce s octem je bezpečnější než s kyselinou, ale počítejte s lehkým zápachem. Citlivější nosy mohou být po použití octu nepříjemně překvapeny.

Kola a vodní kámen

Kola obsahuje kyselinu citronovou a fosforečnou, což z ní dělá skvělé řešení pro odstranění vodního kamene z toaletní mísy. Nechte ji působit přes noc nebo i 24 hodin a poté opláchněte.

Pokud jsou někde patrné zbytky vodního kamene, dočistěte mísu a nádržku kartáčem. Kola je také účinná v prevenci dalšího usazování kamene, když ji sem tam přilijete do splachovací nádržky.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz