Rozvody kabelů po domě může řešit nejen stavebník, ale někdy i samotný majitel domu, který potřebuje něco předělat nebo přidat. Rozvody kabelů v domě se dají řešit chytře bez zbytečného nepořádku, stačí k tomu použít správnou technologii.
Rozvody kabelů je třeba dělat podle návrhu
Vždy dělejte rozvody kabelů podle předchozího návrhu a pořádného rozmyšlení, jinak se do toho doslova zamotáte. Pokud se jedná o novostavbu domu, kde budete sekat do holé nedokončené zdi, tak se nebojte vytáhnout tužku a vše si na zeď jednoduše namalovat.
Malůvku na zdi potom ještě jednou pořádně překontrolujte podle plánů, které máte zpracované, a pokud máte možnost, tak to raději ještě jednou konzultujte s elektrikářem.
Rozvody je potřeba zasekat dostatečně hluboko
Jakmile budete vědět, kolik kabelů nebo chrániček na kabely do dané drážky půjde, tak podle toho zvolte i její hloubku. Vždy počítejte s tím, že by kabel měl být minimálně 3 mm ve zdi, aby se dala zeď znovu zapravit pomocí malty.
Drážky ve zdi můžete pracně vysekávat pomocí kladívka a majzlíku nebo pneumatického kladiva. Pokud však chcete nadělat co nejméně nepořádku a práci si zjednodušit, tak si v půjčovně nářadí půjčte frézku, která prořezává zároveň horní i spodní stranu drážky.
Potom už drážku jen jednoduše vyklepete pomocí kladívka a budete tak mít pěknou a stejně hlubokou drážku ve zdi.
Při zapravování nezapomínejte na perlinku
Pokud budete sekat drážky již v hotové zdi, tak ve většině případů narazíte na vrstvu tzv. perlinky, která má za úkol zpevnit zeď a držet na ní omítku. Po jejím přerušení ji musíte znovu nahradit novým pásem přes celou vysekanou drážku.
Jestli vám kabel nedrží v drážce, tak se nebojte použít hřebíček. Pokud si seženete dostatečně malé hřebíky, tak je můžete zarazit vedle kabelu, aby ho držel ve zdi. Pokud hřebík nepřesahuje ven, můžete ho ve zdi rovnou nechat i s kabelem.