Jak na přesolený guláš. Vyzkoušejte triky našich babiček

presoleny gulas
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Pokud se vám podařilo přesolit guláš, můžete si říct, že takový přesolený guláš je rovnou na vyhození. Ale nezoufejte – vyhazovat jej nemusíte. Existují totiž určité kroky, které můžete podniknout, abyste přesolený guláš ještě zachránili.

Jak na přesolený guláš?

Na přesolený guláš můžete vyzkoušet několik triků, které mnohdy používali už naše babičky.

Přidat tekutinu

Přidání tekutiny je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak na přesolený guláš. Můžete přidat vodu, vývar nebo rajčatový protlak.

Přidání tekutiny pomůže rozpustit sůl a zředit její koncentraci. Mějte však na paměti, že přidání tekutiny může ovlivnit i chuť a texturu vašeho guláše.

Přidat další ingredience

Další z možností, co na přesolený guláš, je přidat další ingredience. Například můžete přidat více zeleniny, masa nebo koření, čímž se slaná chuť více rozprostře.

Přidané ingredience pomohou neutralizovat přesolenou chuť a zlepší celkovou chuť vašeho guláše.

Přidat kyselou složku

Kyselé složky, jako jsou například citronová či limetková šťáva nebo ocet, mohou také pomoci zmírnit přesolenou chuť v guláši.

Tyto kyselé složky pomáhají neutralizovat sůl a zlepšují chuť a texturu guláše. Přidávejte je postupně a ochutnávejte, abyste dosáhli správné rovnováhy.

Přidat těstoviny nebo rýži

Pokud jste již přidali dostatek tekutiny a další ingredience nebyly pro nápravu přesoleného guláše dostatečné, můžete zkusit přidat ještě těstoviny nebo rýži.

Těstoviny nebo rýže mohou absorbovat sůl a pomoci zmírnit přesolenou chuť v guláši. Nevýhodou je, že vám z toho poté vznikne trochu netradiční guláš. Ale lepší, než jej vyhodit.

Přidat smetanu

I taková obyčejná smetana může pomoci zmírnit přesolenou chuť v guláši tím, že zmírní její chuť a přidá jí krémovou texturu.

Pokud se rozhodnete přidat smetanu, dejte si jen pozor na to, ať není příliš tučná, aby neovlivnila chuť jídla. Přidání smetany může změnit celkovou chuť a charakter guláše, takže používejte skutečně s opatrností.

Přidat cukr

Přidání malého množství cukru může pomoci vyvážit přesolenou chuť v guláši. Cukr dokáže neutralizovat sůl a zmírnit její vliv.

Přidávejte cukr postupně a ochutnávejte, abyste dosáhli správné rovnováhy.

Dávejte pozor už při vaření

Samozřejmě, že nejlepší způsob, jak zabránit přesolení guláše, je dát si pozor už při vaření. Pokud víte, že máte tendenci dávat do jídla více soli, snižte dávkování soli při vaření a přidávejte ji postupně, dokud je to potřeba.

Mějte také na paměti, že některé ingredience, jako je slané maso nebo vývar, již obsahují soli, takže byste měli být opatrní při přidávání soli do jídel, které obsahují tyto složky.

V závěru lze říci, že přesolený guláš není konec světa. Pokud jste v této situaci, nezoufejte a zkuste některé z uvedených triků. S trochou opatrnosti při vaření, či správným postupem k opravě přesoleného guláše, můžete nakonec připravit vynikající a chutný guláš.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz