Stavební směs může být například beton, lepidlo, tmel, malta a další směsi, které jsou potřeba při stavbě domu nebo při rekonstrukci. Míchat je není většinou složité, ale i přesto má míchání stavební směsi svá určitá pravidla. Proto pokud se chcete pustit do rekonstrukce nebo stavby svépomocí, tak věnujte tomuto návodu svou pozornost.
Stavební směs jen míchadlem
Pokud chcete namíchat kvalitní stavební směs, tak budete potřebovat velkou míchačku nebo ruční míchadlo. Raději se vyvarujte míchání stavební směsi jen pomocí rukou. V takovém případě by totiž mohlo dojít ke špatnému promíchání a směs by už pak neměla svoji správnou vlastnost.
Směs se liší podle stylu jejího použití. V případě, že budete dělat například zakládací maltu, tak ji budete potřebovat namíchat hustější, než když budete například míchat maltu pro zdění.
Takovým dobrým středem co se týče hustoty je pak termo malta, která by neměla být ani moc hustá, ale ani moc tekutá.
Jak správně míchat stavební směs?
Ať už se jedná o lepidlo nebo jinou stavební směs, tak vždy jako první budete potřebovat dát do míchací nádoby vodu. Pak teprve budete přidávat směs. Raději to vždy nepřehánějte a zkuste vysledovat, kolik vody je potřeba na namíchání kbelíku konkrétní stavební směsi.
Jakmile stavební směs nasypete do vody, tak ji míchadlem pořádně promíchejte. Míchejte tak dlouho, dokud vám nevznikne homogenní směs. Jakmile jí docílíte, tak nechte směs zhruba 5 minut odstát a můžete ji začít používat.
Beton je trochu něco jiného
Na rozdíl od ostatních stavebních směsí je beton trochu něco jiného. Beton totiž budete míchat ze 3 složek, takže vám nepostačí jen koupená směs a voda.
Na beton si budete muset koupit zvlášť požadovanou frakci písku a cement. Pak už budete potřebovat jen vodu. Beton se vždy vyplatí míchat raději ve velké stavební míchačce, aby došlo ke kompletnímu spojení směsi. Po namíchání vašeho betonu se ho snažte vždy co nejrychleji zpracovat.