Jak betonovat sloupky. Postavte si snadno bránu nebo plot

betonaz sloupku
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Betonovat sloupky se vám bude hodit umět při stavbě plotu, brány, pergoly či jiných konstrukcí, které vyžadují pevné základy. Tento článek vám poskytne návod, jak betonovat sloupky, aby byly stabilní a odolné vůči vnějším vlivům.

Příprava materiálů a nástrojů

Než začnete s betonováním sloupků, je důležité se řádně připravit. Tento první krok zahrnuje shromáždění všech potřebných materiálů a nástrojů.

Budete potřebovat betonovou směs, kterou můžete zakoupit v hotové podobě, nebo si ji připravit sami smícháním cementu, písku a štěrku.

Dále budete potřebovat vodu, lopatu, nádobu na míchání, rovnátko, úroveň vodováhy a kbelík nebo konstrukční pytel pro přenášení betonu.

Vyhloubení a vyznačení jam pro sloupky

Před betonováním sloupků je třeba vyhloubit jámy pro jejich umístění. Jámy by měly být dostatečně hluboké a široké, aby mohly pojme sloupky i betonovou směs.

Hloubka jamy závisí na výšce sloupku a typu konstrukce, ale obecně by měla být asi do jedné třetiny až poloviny celkové výšky sloupku.

Poté vyznačte polohu sloupků na zemi pomocí šňůry a kolíků nebo sprejové barvy. Nezapomeňte také zkontrolovat, zda jsou sloupky v rovině a rovnoměrně rozloženy.

Betonování sloupků

Jakmile máte připravené jámy a vyznačenou polohu sloupků, můžete začít s betonováním. Nejprve smíchejte betonovou směs podle pokynů výrobce nebo ve vlastních proporcích.

Poté naplňte jámu betonovou směsí přibližně do poloviny, vložte sloupek a přidejte další vrstvu betonu, dokud není jáma plně vyplněna. Během tohoto procesu je důležité udržovat sloupek ve svislé poloze a pravidelně kontrolovat jeho polohu pomocí úrovně vodováhy.

Jakmile je jáma vyplněna betonem a sloupek je v svislé poloze, použijte rovnátko k zarovnání povrchu betonu, aby byl hladký a voděodolný.

Následně nechte beton ztuhnout po dobu doporučenou výrobcem, obvykle alespoň 24 až 48 hodin, než budete pokračovat s dalšími stavebními pracemi, jako je montáž plotových panelů nebo zavěšení brány.

Zdroj informací: Napady-navody.cz, autorský článek
Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz