Inkontinence je problém, o kterém ženy nerady hovoří. Jak předejít trapným chvílím

inkontinence
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Problém s udržením moči někdy potrápí i mladší ročníky, po 65. roce pak zhruba každého desátého. Jedná se tedy o poměrně rozšířené onemocnění. Problém s inkontinencí je možné řešit pomocí doplňků výživy, cvičením, často je však potřeba vyhledat odborného lékaře.

Jaké formy inkontinence existují?

U dospělých osob můžeme rozlišit dvě základní formy problémů s udržením moči – akutní a chronická. Velkou výhodou je existence speciálních inkontinenčních vložek, jež pomáhají v boji s tímto nepříjemným stavem. K dostání jsou v různých velikostech i síle absorbovat tekutinu.

Akutní inkontinence

Akutní se může objevovat například u zánětu močových cest. Vliv na ni mají také některé léky, a to zejména diuretika nebo antidepresiva.

Chronická inkontinence

Chronická inkontinence bývá stresová a urgentní.

Urgentní inkontinence

Za urgentní inkontinenci často může zvětšená prostata, infekce močového měchýře, úraz míchy, ale také neurologická onemocnění, jako je roztroušená skleróza.

Stresová inkontinence

Během stresové inkontinence moč unikne třeba při kašli, běhu, poskocích. Stresová inkontinence je často způsobena oslabenou funkcí svalů pánevního dna, ke které dochází u starších žen vlivem porodů nebo i přibývajícími léty.

Při lehčích formách stresové inkontinence mohou pomoci i potravinové doplňky, které si lze zakoupit v lékárně. Obvykle obsahují výtažky z dýňových semen, jež podporují správnou funkci močového měchýře. Léky může předepsat také ženský lékař, a to zejména pro ženy v klimakteriu.

Kegelovy cviky

Vyzkoušet je možné také cvičení. Tzv. Kegelovy cviky zpevňují břišní stěnu i svaly pánevního dna. Je třeba je pravidelně cvičit minimálně třikrát denně po dobu alespoň pěti až deseti minut. Výsledek se pak při poctivém cvičení dostaví do několika týdnů.

Jednoduchá operativní pomoc

U starších žen se úspěšně využívá poměrně jednoduchá operace. Za stydkou kost se během ní zavede TVT páska a na ni se zavěsí močová trubice. Tím se zvýší tlak, který močový měchýř musí překonávat při procesu vyprazdňování, a k úniku moči díky tomu již nedochází.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz