Hydroizolace betonu v základové desce je velmi důležitá. Udělejte ji proto poctivě

hydroizolace betonu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud bude hydroizolace betonu správně provedená, tak zamezíte pozdějšímu vlhnutí domu spodní vlhkostí z půdy, což je velmi důležité. V případě, že budete nějakým způsobem vynášet nosné sloupky ze základové desky do interiéru nebo budete tvořit suterén pod domem, tak je velmi důležité, aby byla hydroizolace betonu provedena opravdu pečlivě a kvalitně.

Na co přesně je hydroizolace betonu vhodná?

Hydroizolace betonu se provádí vždy na každé základové desce domu. Pokud tento krok přeskočíte, tak budete v domě pořád dokola bojovat s vlhkostí stěn a opadávající omítkou. Dále se potom z vysoké vlhkosti stěn domu mohou tvořit často plísně, které nejsou pro zdraví zrovna moc dobré.

Každý prostup i v podobě kanalizace, která prostupuje ze základové desky do domu, by měl být pořádně zaizolován proti vzlínající vlhkosti. I když se to zdá možná trochu jako složitá věc, tak ve výsledku zjistíte, že to zvládnete levou zadní.

Jak se hydroizolace betonu provádí?

Nejjednodušší hydroizolace betonu se provádí pomocí asfaltových pásů. Ty budete pokládat na základovou desku v celé ploše. Podle technického popisu projektanta potom zvolíte jednu nebo dvě vrstvy. Pokud bude dle technického popisu potřeba, tak použijte protiradonovou lepenku.

Do špatně přístupných míst a okolo kanalizačního potrubí můžete použít tzv. tekutou lepenku nebo jinou disperzní asfaltovou hmotu. Je to v podstatě černá tekutá hmota, která je po zaschnutí pořád tvárná a gumová. Hodí se perfektně do míst, kde se nedá položit asfaltový pás.

Jak se pracuje s tekutou lepenkou?

Pokud budete mít v základové desce prostup kanalizačního potrubí, tak asfaltovým pásem dojedete tzv. natupo k jeho okraji. Celou vnější plochu potrubí pořádně očistíte a zdrsníte pomocí smirkového papíru.

Tekutou lepenkou potom vyplníte prostor mezi asfaltovým pásem a kanalizačním potrubím. Tento postup opakujte ve dvou vrstvách. Jelikož je tekutá lepenka disperzní, tak schne na základě úbytku vlastní vlhkosti. Proto je její schnutí závislé na počasí.

Jestli je lepenka připravená na další vrstvu poznáte podle toho, jestli na dotyk nelepí a nešpiní prst.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz