Upéct si domácí chléb není dnes nic nemožného, základem je mít žitný kvásek. A ani výroba vlastního kvásku není nic složitého. Pojďme se podívat na to, jak založit domácí kvásek krok za krokem, den po dni.
Domácí kvásek
Čerstvě upečený domácí kváskový chléb je dobrota. Nejdříve ze všeho je ovšem třeba mít kvalitní žitný kvásek.
Někdo to řeší nákupem kvásku přímo od pekaře. Pokud však nemáte ve vaší blízkosti nikoho takového, nezůstane vám nic jiného, než se do jeho výroby pustit sami. Uvidíte, že se jedná o celkem jednoduchou záležitost.
Jak vyrobit kvásek z žitné mouky
Na přípravu žitného kvásku si vyhradíme pět dnů. Nachystáme si žitnou mouku, vodu a vyšší nádobu. Ideální je například zavařovací láhev.
1. den
První den si na váze odvážíme 100 g žitné mouky. Tu dnes běžně koupíme v supermarketu, případně ve specializované prodejně se zdravou výživou.
Mouku dáme do nádoby a zalijeme 100 g studené vody. Pomocí lžíce poté vše rozmícháme na kašičku, v níž nejsou žádnou hrudky.
Nádobu přikryjeme nejlépe čistou utěrkou, protože kvásek potřebuje dýchat. Umístíme ji třeba do kuchyně na pracovní linku a necháme ho při pokojové teplotě pracovat. Abyste věděli, jak kvásek nabývá na objemu, můžete si na sklenici vyznačit rysku.
2. den
Druhý den je nutné kvásek trochu nakrmit. Takže ho lžící promícháme a doplníme 100 g vody a 100 g žitné mouky. Dobře promícháme, poznačíme si ryskou výšku kvásku a necháme ho opět v klidu při pokojové teplotě.
3. den
Třetí den je už hezky vidět, jak se kvásek bublá a množí. Doplníme ho opět 100 g vody a 100 g žitné mouky, promícháme a dáme odpočívat.
4. den
Čtvrtý den je již zřetelné, že kvásek nabývá na svém objevu. Pokud jste si pro jeho výrobu vzali menší nádobu, může se stát, že z ní uteče. Do kvásku nyní doplníme už jen 50 g vody a 50 g žitné mouky.
5. den
Pátý den by měl mít kvásek tu nejlepší sílu a je z něj již možné péct chléb. Dobrou chuť!