Aby ptáci přežili naši zimu, potřebují mít zásobu potravy. V zimním období se však špatně hledá, proto je tak důležité je přikrmovat. Lehce přikrmovat můžete i ze začátku jara. Co nepatří do krmítek a co jim chutná nejvíce?
Během noci ptáci ztratí až 20 % energie
Zimní čas je poměrně dlouhý a po celou dobu musejí ptáci mít k dispozici potravu, aby ho přežili ve zdraví. Víte, že jedna mrazivá noc pro ně znamená až 20% výdej energie, kterou spálí? Tu pak pochopitelně musí doplnit.
A tak není divu, že hned po rozbřesku se po ní již shánějí v okolí krmítek. Je proto vhodné s jejich přikrmováním začít už brzy ráno, a to v období od listopadu do začátku dubna.
Kam pověsit krmítko pro ptáky
Vhodným místem na umístění krmítka pro ptáky je takové, kde se nejčastěji vyskytují. Jsou to zejména zahrady u rodinných domů. Zavěšené může být na stromě i na kůlu, nejlépe metr a půl nad zemí na závětrné straně a na nerušeném místě.
Ideální je slunečnice
Asi nejvíce se ptáci pochutnají na slunečnici. Ale protože na krmítko chodí více ptačích druhů, můžeme jim tam dávat i směs různých semen – lněná i konopná, řepku, obilí (pšenici, ječmen, oves), nepohrdnou ani prosem, mákem.
Klidně jim můžete naservírovat vlašské ořechy i bobule – třeba sušené plody jeřabin nebo hlohu, sáhnout můžete i bezinkách. Na rozkrojeném jablku si pochutnají zejména kosové a sýkorky milují hovězí lůj. Ptákům můžete také nabídnout vodu, kterou potřebují i v zimě.
Co nepatří do krmítek
Na potravu jsou ptáci celkem hákliví. Proto jim rozhodně nesypeme zbytky od našeho jídla. Do krmítka nepatří pečivo, sladkosti, uzeniny ani přepálený tuk. Nevhodné je také kořeněné jídlo.
Pozor si dávejte na sůl, ta je pro drobné pěvce nebezpečná a mohla by je i zabít.