Bourání zdi svépomocí. Jak ji zbourat skoro bezprašně

zbourat zeď
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Někdy je potřeba zbourat zeď i v obytné části domu. V takovém případě se vždy každý bude snažit ji zbourat co nejvíce bez prachu, aby toho co nejméně ušpinil nebo také poškodil. K bourání zdi musíte vždy přistupovat podle toho, z jakého materiálu je zeď postavená. Pokud se jedná o starší dům, tak se většinou bude jednat o pálené cihly, které můžete použít znovu ke stavbě.

Zbourat zeď můžete i bez techniky

Pokud potřebujete zbourat zeď uvnitř domu, tak to zvládnete i bez techniky. Jestliže budete bourat zeď ve venkovních prostorách, kde se dostanete například s menším bagrem, tak je rozumné si v půjčovně nářadí vypůjčit menší bagr, který to zvládne za pár minut a hlavně bezpečně.

Uvnitř domu musíte zbourat zeď pomocí kladívka s majzlíkem nebo pomocí elektrického kladiva. Jako první si vykliďte veškerý prostor.

Části domu, které nesmí přijít do styku s prachem, překryjte nejlépe hadrem. Ideální je pro překrytí věcí staré prostěradlo.

Zbourat zeď je možné jen tehdy, když to neohrozí statiku domu

V případě, že se bude jednat o příčku, tak nemusíte nic řešit. Vždy se však musíte přesvědčit, že se nejedná o nosnou část domu.

Jestli si nejste jisti, tak je lepší tento záměr konzultovat se statikem. I nosná zeď se dá vybourat, ale musí se nahradit například sloupem nebo jinou podpěrou.

Jako první si při bourání zdi oddělte zeď od stropu. Pokud se bude jednat o cihelnou zeď, tak je nejlepší odlupovat jednu cihlu po druhé a postupně ji rozebírat. Když půjde o zeď z tvárnic, tak ji budete muset rozbíjet po větších kusech.

Jak zbourat zeď skoro bezprašně?

Jestliže budete chtít snížit prašnost při bourání, tak si můžete nachystat postřikovač, který používáte na zahradě.

Ten naplňte vodou a sem tam zeď při bourání postříkejte trochu vodou. Díky tomu významně snížíte prašnost z bourání.

Vždy dávejte pozor na bezpečnost

Nikdy nezačínejte bourat zeď od spodní nebo prostřední části. Ve většině případů by se stalo, že na vás zeď může spadnout. Na to si musíte však dávat pozor i při bourání od horní části.

Nikdy si neopírejte žebřík o zeď, kterou bouráte. Při uvolnění zdi z některé obvodové strany se může najednou celá uvolnit a sesunout k zemi.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz