Betonová koule na zahradu. Návod, jak ji vyrobit pomocí provázků

betonova koule na zahradu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Jednoduchá betonová koule z provázků může zkrášlit jakoukoliv zahradu. Pokud chcete vyrobit pěknou zahradní dekoraci a neutratit moc peněz, tak je tohle velmi dobrá možnost. Na zahradní betonovou kouli budete potřebovat jen nafukovací balon, provázek a beton. Stejným postupem můžete vyrobit dekoraci i ze sádry.

Betonová koule na zahradu

Betonová koule se dá vyrobit během chvíle. Postačí si k tomu sehnat nafukovací balonek, který bude pravidelně kulatý. Pak budete potřebovat provázek, který není plastový. Čím více chlupatý provázek bude, tak tím to bude lepší.

Pokud budete mít provázek, který je málo roztřepený a chlupatý, tak ho jednoduše rozmotejte a pomocí nůžek ho několikrát ostřím přejíždějte tak, aby se provázek co nejvíce roztřepil. Dělá se to proto, aby se beton co nejvíce na provázek uchytil.

Jak vyrobit betonovou kouli?

Jako první si nafouknete balonek, který poté omotáte provázkem do koule. Můžete si zvolit jakýkoliv vzor, který se vám bude líbit. Provázek je potřeba pořádně dotahovat, ale rozhodně by neměl deformovat nafukovací balonek.

Jakmile budete mít vše nachystané, tak si připravíte beton správné konzistence. Beton smíchejte v poměru 1:1 písek s cementem a snažte se namíchat co nejvíce řídký beton.

Balonek s provázky následně ponoříte do betonu a po chvilce vytáhněte ven. Pokud by některá místa nebyla betonem dokonale obalena, tak na tato místa beton ještě doplácejte.

V další fázi je důležité nechat balonek pořádně vyschnout. Jakmile beton zatvrdne, tak už jen zbývá propíchnout balonek a opatrně ho z koule vytáhnout.

Případně bude potřeba některou z děr dočistit, protože beton může udělat na balonku malou slabou stěnu, která i po propíchnutí může zůstat v celku.

Jak ještě vylepšit betonovou kouli?

Pokud se vám betonová koule bude líbit, tak si ji můžete příště vyrobit i barevnou. Pro více informací se podívejte na článek, jak udělat barevný beton.

Betonová koule se dá také vylepšit přidáním žárovky, díky které uděláte betonovou světelnou kouli.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz