Bambusové podlahy. Výhody a nevýhody podlah z bambusu

bambus
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Bambusové vrstvené a lepené podlahy patří mezi podlahy z těch přírodních materiálů, který je nejen šetrný k přírodě, ale také k peněžence. Podlaha z bambusu u nás zatím není nijak populární, avšak je velice nenáročná na údržbu, a tak díky bambusové podlaze můžete mít doma stále čisto. Pro ty, kdo si nemohou dovolit drahý materiál, je bambusová podlaha takřka ideální.

Výhody bambusových podlah

Bambus je lehce obnovitelný materiál, který lze i snadno zpracovat. Významnou výhodou je, že bambus roste rychle, nouze o jeho sklizeň tedy nikdy nebude. Jedná se tak o dokonale obnovitelný a ekologický materiál.

I když si mnoho lidi představí jen stébla jednotlivých bambusů, podlaha z nich bývá nejen pevná, ale navíc i dostatečně odolná. Bambusová podlaha odolá nejen napětí a zátěži, ale také si hravě poradí i s teplotními rozdíly. Využívá se proto dokonce i jako podlahová krytina v tělocvičně.

Protože se jedná o ryze přírodní materiál, nebudete mít s bambusem potíže s jeho chemickým složením. Rizika zdravotních potíží jsou v tomto ohledu zcela minimální.

Pouze některé typy lepidel mohou být dráždivé. Vdechování některých lepidel může způsobit i obtíže při dýchání. Vždy si proto u lepené bambusové podlahy včas zjistěte, jaké lepidlo na ní bylo využito. Obecně je ale bambus zdravotně nezávadný a nedráždivý.

Nevýhody bambusových podlah

Nevýhodou bambusových podlah je problém při styku s vlhkým prostředím.Někdy postačí jen malá louže vody, která dokáže kompletně narušit povrch podlahy. Na takových místech se často vyboulí a nelze uhladit do původního stavu. Vznikají zde poté vzduchové bubliny.

I když je bambusová podlaha dostatečně tvrdá, může být stále méně tvrdá než některé jiné materiály, jako je například dubové dřevo. To znamená, že pokud by docházelo k větší zátěži, může být bambusová podlaha náchylnější například k poškrábání nebo poškození. Pro běžné účely její tvrdost, jak již bylo zmíněno výše, ale stačí.

Mějte také na paměti, že bambusová podlaha může být vyrobena z různých druhů bambusu a z různých částí rostliny. Pokud se použije špatný materiál nebo špatný proces výroby, může to vést k nižší kvalitě a menší trvanlivosti.

Shrnutí na závěr

Porovnání výhod a nevýhod je tedy zřejmé, vždy je něco za něco. Ale bambusová podlaha má rozhodně své místo na trhu a možná je tou pravou právě pro vás.

Podlaha z bambusu je vhodná zejména pro lidi, pro které je důležité nakupovat a vybavovat si byt ekologicky. Bambusová podlaha se v takovém případě jeví jako pravá volba.

Zdroj informací: Český podlahář, autorský článek

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz