Kupujete si na Vánoce živého kapra, kterého si pak zpracováváte doma na Štědrý den? Dopřejte mu do této chvíle ty nejlepší podmínky, aby bylo jeho maso na talíři co nejlepší. Kapr potřebuje v první řadě hlavně hodně vzduchu. Jak se správně starat o kapra?
Kapr ve vaně
Pro živého kapra si nachystejte lázeň ještě před tím, než si ho dovezete domů. Ideální voda pro živého kapra je dešťová voda. Pokud však nemáte tuto možnost, tak mu můžete napustit do kádě nebo vany kohoutkovou vodu, kterou nechte alespoň půl dne odstát, než do ní kapra vložíte.
Kapra do vody pokládejte pomalu, jejich kůže je hodně slizká, takže by vám mohl z rukou eventuálně vyklouznout, proto je lepší kapra uchopit do hadříku, a to i v případě, že se chystáte kapra z kádě nebo vany vytahovat.
Krmit kapra, či nekrmit?
Kapra po příjezdu domů už rozhodně nekrmte, jejich prodejci je většinou nakrmí pár týdnů před prodejem. Ryba takto nakrmená bez problémů vydrží a díky tomu je i dokonale vyčištěná. Proto ho už po příjezdu domů krmit nemusíte.
Množství vody
Dávejte si také pozor na dostatečné množství vody v kádi. Hladina vody by měla být minimálně 25 centimetrů na vrchním hřbetem ryby.
Pokud máte kapra ve vodě déle než dva dny, tak je dobré mu vodu vyměnit, aby se dostatečně okysličila a vyčistila od jeho výkalů. Pokud máte tu možnost, tak mu můžete do vody strčit přístroj, který bude do vody vhánět vzduch.
TIP: Jak vytáhnout kapra z vody, aby po cestě nevyklouznul?
Kapra z vody můžete vytáhnout pomocí drsného hadříku, který potopíte do vody a oběma rukama kapra v hadříku chytíte za jeho tělo a dostatečně zmáčknete.
Jakmile kapra ve vodě s hadříkem chytíte, tak mu dejte cca 1 minutu času, aby se uklidnil. Teprve potom ho z vody vytáhněte. Po cestě můžete očekávat, že sebou kapr začne mrskat.