Burčák je oblíbený nápoj, který u nás na podzim vyhledává spousta lidí, ale jak poznat kvalitní burčák? Hrozny pro jeho výrobu by neměly být úplně dozrálé, protože mnohem lepší chuť vytvářejí ty nedozrálé, které jsou sladkokyselé. Úroveň zralosti hroznů tak určuje jejich chuť, ale jsou tu i další aspekty, které je třeba vnímat. Důležité je sledovat i barvu a vůni burčáku.
Jak se vyrábí burčák?
Kvalitní burčák si můžete vyrobit i doma z vlastních hroznů. Většinou se pro jeho výrobu používají hrozny bílé. Burčák je možné vyrobit i z červených hroznů, ale v takovém případě bude mít tmavou zakalenou barvu.
Pokud si zvládnete změřit cukernatost hroznů, tak ta by měla být před lisováním ideálně 13–14 stupňů na moštoměru. Jestliže nevlastníte moštoměr, tak hrozny lisujte v době, kdy jsou sladkokyselé.
Čím více hrozny dozrávají, tak tím více se z nich ztrácí kyselina, která může za dobrou vyváženou chuť výsledného burčáku.
Postup pro výrobu je jednoduchý, hrozny pomačkáte a necháte je 5 hodin v uzavřené nádobě. Potom hrozny prolisujete, aby jejich výsledkem byla hroznová šťáva, kterou necháte za správných podmínek a správné cukernatosti vykvasit.
Jak poznat kvalitní burčák?
Abyste poznali opravdu kvalitní burčák, tak proveďte vždy ještě před nákupem senzorický test barvy a vůně.
Kvalitní burčák by měl mít krásně okrovou barvu, která může být i mírně nahnědlá. Burčák by neměl být příliš kalný. Pokud je burčák příliš kalný, tak to znamená, že ho jeho výrobce nechal překvasit. Kal se v burčáku objevuje v pozdější fázi kvašení.
Pokud je burčák překvašený, tak to znamená, že se všechen zbývající cukr proměnil v alkohol. Znamená to, že burčák bude silnější z hlediska obsahu alkoholu, ale už nebude tak lahodný a sladký.
Dobrý burčák poznáte i podle jeho vůně. Pokud v něm cítíte hnilobu nebo ztuchlinu, tak se rozhodně nejedná o kvalitní burčák. Pokud však ucítíte droždí, tak to není nic špatného, protože tato vůně k burčáku přirozeně patří, protože jde jen o zbývající kvasinky.
Proč je některý prodávaný burčák nekvalitní?
Důvodem, proč je některý burčák na trhu nekvalitní, je ziskuchtivost prodejců, kteří do burčáku schválně přilévají jiný mošt nebo ho dokonce ředí vodou s cukrem.
Prodejci chtějí navýšit objem burčáku, aby mohli více vydělat. Každé naředění burčáku z něj rázem dělá nekvalitní, který může konzumentovi zkazit chuť, na kterou se těšil celý rok.