Utěsnit vanu kolem stěny je potřeba udělat kvalitně z toho důvodu, aby vám nezatékala voda za vanu a obklad. V takovém případě by totiž voda mohla za vanou nadělat pěknou paseku a rozhodně by to pro vás neznačilo nic dobrého. Těsnění je potřeba udělat jak u nové vany, tak i rychle opravit poškozené těsnění kolem vany, kterou již máte v provozu. Pojďme se nyní podívat na možnosti utěsnění vany.
Jak utěsnit vanu?
K jednoduchému těsnění kolem vany můžete využit starý způsob, a to pomocí silikonu. Modernější metodou je však využití speciální těsnící pásky.
Nyní si rozebereme obě dvě metody a jejich aplikaci na vanu.
Použití silikonu
Silikon je velmi dobrý pomocník hlavně v místech, které nejsou zrovna rovné, nebo jako opravný materiál při poškozeném těsnění.
Využití silikonu přináší také velkou výhodu v tom, že ho můžete koupit ve více barvách a můžete ji tak přizpůsobit vašemu podkladu.
Před použitím silikonu je potřeba místo, kam budete silikon aplikovat, odmastit a teprve potom začít nanášet silikon. Silikon se nanáší většinou pomocí aplikační pistole.
Silikon po nanesení zapravíte pomocí speciálního hladítka nebo pomocí prstu namočeného v jarové vodě.
Moderní metoda pomocí pásky
Pokud chcete utěsnit vanu kolem zdi pomocí modernějšího způsobu, tak vyzkoušejte speciální těsnící pásky. Těsnící pásku si poté můžete vybrat transparentní nebo bílou.
Použití těsnící pásky přináší zásadní výhodu, že nemusíte čekat, než zaschne.
Páska se dá přilepit na jakýkoliv podklad, který je zbavený nečistot a je také řádně odmaštěný. Teprve potom můžete použít těsnící pásku. Nikdy ji nenahrazujte ničím jiným.
Těsnící páska má velkou přilnavost a dokáže bez problémů zachytit vlhkost i větší množství vody.
Špatné těsnění může přinést velké problémy
V případě, že provedete těsnění kolem vany špatně, tak může voda poškodit vanu. Jestliže nemáte plastovou vanu, tak může začít rezivět a to pro vanu rozhodně není vůbec dobře.
Prosakování vody může způsobit také vlhnutí stropu nebo zatékání vody do spodního patra. Proto je dobré těsnění čas od času kontrolovat a jeho případné nedostatky rychle eliminovat.
Pokud se vám nějakým nedopatřením podaří znehodnotit těsnící pásku, tak je lepší ji rovnou celou vyměnit. Při aplikaci těsnící pásky je potřeba ji všude pořádně dotlačit.