Vyčistit zašlou vanu a vrátit jí tak původně zářivě bílou barvu se možná jeví na první pohled jako obtížný úkol. O to více, pokud se v ní nahromadila již větší špína a usazeniny. Jak tedy vydrhnout vanu, aby byla zase krásně bílá a svěží? Půjde to i bez agresivní chemie.
Jak vydrhnout vanu
Pokud se snažíte vydrhnout vanu, která již nebyla čištěna po delší dobu, může být poměrně obtížné získat zpět její původní bílou barvu.
Existuje však několik účinných způsobů a pomocníků, kterými se dá této na první pohled nelehké úlohy úspěšně zhostit. Pojďme se tedy podívat, čím vydrhnout vanu.
Čistič na vanu
Na trhu je velká řada čističů, které jsou určeny speciálně pro vany a umyvadla. Tyto čističe jsou obvykle k dispozici v mnoha obchodech s domácími potřebami a obchodech s kosmetikou.
Při použití čističe následujte pokyny na obalu. Obvykle stačí nanést čistič na povrch vany, nechat působit po dobu několika minut a poté opláchnout čistou vodou.
Domácí čistič vany
Pokud nechcete používat komerční čistič plný agresivní chemie, můžete si připravit svůj vlastní domácí čistič vany. Smíchejte jednu část octa s jednou částí vody a nasaďte sprejovou láhev.
Nastříkejte tuto směs po celém povrchu vany, nechte působit několik minut a poté vanu opláchněte čistou vodou.
Pokud nechcete používat ocet, můžete namísto něj použít jednu část sody bikarbony smíchanou s jednou částí vody.
Speciální škrabka na usazeniny
Pokud jsou na vaší vaně usazeniny, můžete na ně vyzkoušet speciální škrabku, kterou lze zakoupit v obchodech s domácími potřebami.
Tento nástroj vám pomůže odstranit usazeniny bez toho, aby poškrábal povrch vany. Škrabku používejte opatrně a vždy v souladu s pokyny výrobce.
Vysokotlaký čistič
Vysokotlaký čistič může být také účinným způsobem, jak vydrhnout vanu bez chemie a přitom jí navrátit zpět bílou barvu.
Pokud nemáte vysokotlaký čistič doma, můžete si jej zapůjčit nebo si najmout odborníka, který vám pomůže s tímto úkolem.
Čištění vany
Vanu čistěte pravidelně, protože právě pravidelné čištění vany může být klíčové pro udržení její bílé barvy a svěžesti. Pokud budete pravidelně vanu čistit, špína a usazeniny se nebudou hromadit na povrchu vany a bude snazší ji udržovat čistou a bílou.
Kromě pravidelného čištění vany můžete také přijmout několik opatření, abyste minimalizovali množství špíny a usazenin, které se na vaně hromadí. Například po každém použití vany opláchněte povrch čistou vodou, abyste odstranili zbytky mýdla a šamponu.
V případě, že máte vysoušeč vlasů, snažte se ho nepoužívat v koupelně, protože horký vzduch z vysoušeče může na povrchu vany zanechat usazeniny. V takovém případě je důležité mít trpělivost a nepoužívat agresivní čističe, které by mohly poškodit povrch vany.
Jakmile se vám podaří vanu vydrhnout a vrátit jí zářivě bílou barvu, udržujte ji pravidelným čištěním a minimalizujte množství usazenin, které se na jejím povrchu hromadí. Tím zajistíte, že se vaše koupelna bude stále zdát svěží a čistá a vana bude vypadat stále jako nová.