Moučníky u nás patří k oblíbeným sladkostem. Piškotové těsto je lité a slouží pro přípravu rolád, bábovek, bublanin i dortů nebo dětských piškotů. Jeho důležitou součástí je dobře ušlehaný sníh z bílků. Lze upéct i úsporný nebo třený piškot.
Z čeho je piškotového těsto?
Pro přípravu piškotového těsta se používá hrubá nebo polohrubá mouka. K hrubé mouce lze přidat trochu hladké mouky nebo škrobové moučky, čím se piškot stane jemnějším. Příliš škrobu ho ale udělá těžkým.
Cukr je třeba vzít pískový. Pokud byste použili moučkový, tak vám těsto zřídne. Běžně do piškotu tekutina nepatří, ale lze na každý bílek přidat lžičku studené vody. U úsporných piškotů se přidává na každý žloutek lžička vařící vody.
Do nastaveného nebo bílkového piškotu lze dát tuk, který nahrazuje žloutky. Platí, že na jeden žloutek se dává 10 g tuku. Pro lepší chuť piškotu lze do těsta přidat trochu citronové šťávy nebo strouhané kůry z chemicky neošetřeného citronu.
Piškotové těsto – postup
Základem piškotového těsta je dobře ušlehaný sníh z bílků, který je třeba šlehat v čisté a nemastné nádobě. Pracujete-li ručně, tak záleží na počtu obrátek metlou.
Obvykle stačí sníh šlehat asi 2 až 5 minut, než je opravdu tuhý. Poznáte to snadno – po vyndání metly by se na bílkovém sněhu měla zůstat stát špička. Sníh vypadá tak, jako by šel krájet.
Třené piškotové těsto se připravuje třením žloutků s cukrem do pěny. Do ní se pak střídavě přidává lžící ušlehaný bílkový sníh a mouka, které se do těsta opatrně zamíchávají obracením těsta.
Jak péct piškotové těsto?
Piškotové moučníky se pečou v mírně vyhřáté troubě. Teplota v ní se řídí výškou těsta, většinou se ale pohybuje okolo 175 °C. Když se bude těsto péct rychle při vyšší teplotě, vyběhne a popraská nebo spadne.
Po upečení se moučník z formy opatrně vyklopí, nejlépe až po částečném vychladnutí. Pokud ho ve formě necháte dlouho, zvlhne. Nejlépe je dát po vyklopení těsto prochladnout na drátěnou podložku.