Není sice problém koupit hotovou nádrž o objemu klidně 30 tisíc litrů. Taková nádrž už může slušně zásobovat i rodinný dům vodou k zalévání a splachování toalet, čímž domácnost ušetří nemalé peníze za odběr pitné vody. Ušetřit však můžete i při samotném budování nádrže.
Proč budovat co největší nádrž?
Jednoduše řečeno – čím větší nádrž vybudujete, tím větší jistotu dostatku vody budete mít.
Nádrž budete tedy budovat velkou z toho důvodu, že například v letních měsících máte mnohem větší odběr vody k zalévání, ale hlavně nemáte tak velký přítok, protože prostě přirozeně méně prší. Voda je v dnešní době poměrně drahá a v budoucnu bude asi ještě dražší.
Z tohoto hlediska je ušetření vody při splachování toalet velkou roční položkou. Čtyřčlenná rodina může díky tomuto systému ročně ušetřit klidně okolo 15 tisíc korun. Díky tomu můžete velkou nádrž na dešťovou vodu zaplatit během 3 let.
Plastová nebo betonová nádrž?
Při tomto rozhodování musíte vzít v úvahu hlavně to, jak velkou nádrž budete potřebovat a kolik peněz do ní chcete dát.
Pokud se budete bavit například o nádrži o objemu 10 tisíc litrů, tak hotovou ji pořídíte za cca 20 tisíc. Nádrž na dešťovou vodu svépomocí vybudujete přibližně za polovinu.
Vlastní betonová nádrž na vodu má také velkou výhodu v tom, že ji můžete postavit libovolně velkou a v libovolném tvaru. To znamená, že se nemusíte omezovat na tvar a rozměry výrobců.
Jak postavit nádrž na dešťovou vodu
K vybudování vlastní podzemní nádrže na dešťovou vodu budete muset vykopat díru, která bude z každé strany minimálně o metr širší. Uděláte jí pořádný základ, kde nasypete cca 30 cm kamení, které zhutníte pomocí vibrační desky.
To celé potom zalijete betonem. Před betonáží si po stranách, kde budou stěny nádrže, přivážete železné roxory, které budou vysoké tak jako budoucí stěna.
Po vybetonování nechte minimálně týden beton zrát a potom můžete začít stavět ztracené bednění, které také zalijete betonem. Po týdnu zrání betonu ve ztraceném bednění vybetonujete strop a máte nádrž hotovou.
Po vybetonování všech stran přichází na řadu izolace pomocí tekuté lepenky, kterou provedete z venkovní strany nádrže.