Penzijní spoření: Spořící produkty přinášejí výhody od státu i zaměstnavatele

penzijní spoření
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Máte sjednáno penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření? Pokud ne, doporučujeme si ho zřídit, protože se jedná o výhodnou formu spoření na stáří. Přinášíme vám jednoduchý přehled těchto spořících produktů a jejich výhody.

Penzijní připojištění versus doplňkové penzijní spoření

Také jste zmatení ve spoustě odborných termínů, které penzijní společnosti používají? Je to velmi jednoduché. Smlouva s názvem penzijní připojištění je starý typ penzijního spoření, které bylo sjednáváno do roku 2013. Od roku 2013 lze sjednat pouze smlouvu s názvem doplňkové penzijní spoření.

Hlavním rozdílem mezi těmito druhy pojištění je různá investiční strategie. U penzijního připojištění nelze volit investiční strategii. Ta je velmi konzervativní, takže nelze očekávat vysoké výnosy. Doplňkové penzijní spoření naopak změnu investiční strategie umožňuje, dokonce i v průběhu trvání pojištění. U tohoto typu pojištění tedy můžete dosáhnout vyšších výnosů.

Výhodou penzijního připojištění je však možnost výsluhové penze, kterou novější typ pojištění neumožňuje. Výsluhová penze znamená možnost vybrat polovinu naspořených prostředků po určité době spoření.

Penzijní spoření a jeho výhody

Tento druh spoření s sebou přináší několik výhod, mezi které patří státní příspěvky, možnost daňové úspory a příspěvky od zaměstnavatele. Státní příspěvky lze čerpat, pokud si spoříte alespoň 300 Kč měsíčně. Při této měsíční úložce dosáhnete na státní příspěvek 90 Kč. Maximální státní příspěvek činí 230 Kč a dosáhnete na něj, pokud si budete spořit 1000 Kč měsíčně.

Na možnost daňové úspory dosáhnete, pokud si budete spořit více než 1000 Kč měsíčně. Pokud si budete například měsíčně spořit 1500 Kč, tak 500 Kč si následně můžete odečíst od daňového základu. Maximálního daňového odpočtu dosáhnete při částce 2000 Kč měsíčně, kdy můžete odečíst od daňového základu 1000 Kč.

Spousta firem nabízí jako benefit pro své zaměstnance příspěvek na penzijní spoření, a to je také důvodem, proč si spousta lidí penzijní pojištění zřizuje. Každá firma má však podmínky pro využívání tohoto benefitu jiné, proto se raději informujte na tuto možnost přímo u svého zaměstnavatele.

Další tipy pro vás

Mějte však na paměti, že můžete mít na jedno rodné číslo pouze jednu smlouvu penzijního pojištění. Všechny penzijní společnosti jsou totiž pod dohledem České národní banky, takže případná duplicita smluv vám přinese pouze problémy.

Málokdo také ví, že můžete penzijní spoření sjednat i pro vaše děti. Pokud spoříte vašemu dítěti minimálně po dobu 10 let, tak existuje možnost v 18 letech věku dítěte vybrat třetinu naspořené částky bez státních příspěvků a posléze ve spoření pokračovat dále.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz