Každému se již zřejmě v kuchyni přihodila nehoda v podobě připálené pánve a jistě si také pamatujete, jak složitě jste ji museli drhnout. Řešení může být mnohem jednodušší. Jak tedy snadno vyčistit připálenou pánev?
Čištění připálené pánve
Při čištění přípalené pánve mámě několik možností, jak pánev vyčistit, aniž bychom ji museli složitě drhnout. Jaké jsou tedy varianty?
Tablety do myčky
Pokud doma vlastníme myčku, je dobrým řešením vzít si na pomoc tablety, které do ní patří. Tato metoda ale není vhodná pro nepřilnavé povrchy.
Jednoduše v hrnci ohřejeme menší množství vody, ve kterém následně necháme rozpustit jednu tabletu. Směs necháme na sporáku do té doby, dokud se veškerá voda nevyvaří. Následně si vezmeme na pomoc obyčejný kartáč nebo houbičku a naše nádobí přivedeme zpět do původního stavu.
Čištění pánve jedlou sodou
Jednoduchý, účinný a levný čisticí prostředek si vyrobíme doma smícháním jedlé sody a bílého octa. Tato kombinace je vhodná pro všechny typy pánví a hrnců, nemusíme se proto bát, že bychom nádobí ještě více poničili. Jednoduše dáme hrnec zpět na sporák a necháme v něm vařit malé množství vody s octem.
Obě tyto položky smícháme ve stejném poměru. Jakmile je roztok teplý, pánev sundáme ze sporáku, roztok vylijeme a celé dno pánve posypeme jedlou sodou. Necháme chvíli působit a poté setřeme houbičkou. Pokud nemáme po ruce ocet, můžeme sáhnout po mycím prostředku.
Jednoduše v hrnečku smícháme ve stejném poměru jedlou sodu a teplou vodu. Do vzniklé směsi přidáme lžíci prostředku na nádobí. Tuto směs nalijeme do hrnce nebo připálené pánve a necháme hodinu působit. Následně hrnec vydrhneme. Metoda není vhodná pro nádobí vyrobené z litiny.
Hliníková fólie
Sáhnout můžeme také po hliníkové fólii. Tato metoda je ale velmi agresivní, nehodí se proto na nepřilnavé, litinové nebo nerezové pánve. Z kousku fólie si jednoduše uděláme kuličku, kterou dno připáleného hrnce vydrhneme.
Pokud je znečištění opravdu silné, můžeme fólii použít v kombinaci s jedlou sodou.