Chcete si doma nabrousit nůž? Pokud si ho nechcete zničit, tak je určitě potřeba dodržovat alespoň pár základních rad, jak nůž nabrousit správně. Na broušení nože budete potřebovat ocílku nebo brusnou tyč s diamantovým či keramickým povrchem.
Kdy nabrousit nůž?
To, že potřebujete nabrousit nůž, poznáte opravdu velmi snadno. Postačí k tomu totiž jednoduchý test pomocí listu papíru, který uchopíte za jeho roh a druhou rukou se pokusíte papír nožem rozříznout pod úhlem 45 stupňů.
Pokud je papír rozříznut rovnoměrně a po cestě řezu nevidíte nikde žádné náznaky natrhnutí papíru, tak nabrousit nůž zatím nutně nepotřebujete. Tento test skvěle slouží i při broušení nože, kdy poznáte, že máte nůž konečně pořádně nabroušený.
Jak správně nabrousit nůž
Kvalitně nabrousit nůž zvládnete během pár minut. Pokud nemáte dostatečné zkušenosti, tak lepší než ocílka je určitě brusná tyč s diamantovým nebo keramickým povrchem nebo brusný kámen. Nůž budete brousit vždy od strany u rukojeti a budete ho po kameni nebo brusné tyči tahat do oblouku k sobě.
Při broušení si musíte dávat pozor, aby nůž měl čas se řádně ochlazovat. V případě, že budete brousit nůž moc rychle, tak může dojít k jeho zahřátí a znehodnocení ostří nože.
Proto také nikdy neberte na nože žádnou elektrickou brusku, která díky rychlému otáčení brusných kotoučů dokáže nože zahřát ve velmi krátké době.
Použít můžete i kuchyňské brousky
Pokud si domů nekupujete nože za tisíce korun, tak můžete s klidem použít i domácí kuchyňské brousky, pomocí kterých nabrousíte nůž velmi rychle.
Domácí brousky mají většinou jasně danou škvírku, kde nůž stačí párkrát protáhnout směrem k sobě a nůž bude nabroušený. Nikdy nebude tedy tak kvalitně nabroušený jako na brusné tyči nebo kameni, ale pro běžné domácí krájení to bude úplně stačit.
Po broušení nůž vždy pořádně umyjte, aby se předešlo kontaminaci pokrmů s obroušenými kousky.