Chcete uchovat cuketu co nejdéle? Při správném skladování je možné uchovat cukety klidně až do jara následujícího roku. Musíte však dodržet správný postup při jejím sklízení i při jejím skladování. Cuketu musíte sklízet ve správném čase a poskytnout jí dokonalé podmínky pro skladování.
Cuketa musí být plně dozrálá
Správně uchovat cuketu musíte až po jejím úplném dozrání. Cuketu nechte na rostlině tak dlouho, dokud nepřestane růst. Na poklepání musí mít cuketa tvrdou slupku a vydávat dutý zvuk.
Jestliže máte cuketu v tomto stavu dozrání, tak ji opatrně odlomte od rostliny a nechte venku zaschnout ránu po odtržení od rostliny. Teprve potom ji můžete začít správně skladovat.
Jak uchovat cuketu, aby dlouho vydržela?
Správně uchovat cuketu musíte ve správně zvolené nádobě, která ji ochrání před vlhkostí. Ideálně k tomu může posloužit uzavíratelná přepravka, která nemá v sobě žádné dírky. Cukety do bedny ukládejte tak, aby se žádná z nich nedotýkala.
Cuketu správně uloženou v uzavřené přepravce umístěte do nejchladnější části domu. Většinou je to u domů sklep, kde je právě nejdůležitější chránit cukety před přístupem vlhkosti ze sklepů.
Čím lépe se o cuketu postaráte, tím déle vydrží
Při uložení cuket do přepravek je důležité je pravidelně kontrolovat. I při sebelepším uložení cuket v uzavřených přepravkách se může stát, že vám některá z cuket začne hnít. Při tomto procesu se v uzavřené bedně budou tvořit bakterie a cuketa vám doslova vyteče do bedny.
Proto je potřeba cukety pravidelně kontrolovat. Při zjištění, že některá cuketa začíná hnít, ji okamžitě vyhoďte. Jestliže to z nějakého důvodu včas nestihnete a cuketa vyteče do bedny, tak je potřeba ostatní cukety otřít a jakmile uschnou, tak je přendat do čisté přepravky.
Takto uložená cuketa si dokáže zachovat pořád svoji chuť a veškeré vitamíny, proto je tento způsob skladování daleko lepší, než například mrazit zpracovanou cuketu v mrazničce.