Pokud bude izolace oken úspěšná, tak můžete během zimní sezóny opravdu dost ušetřit. Při špatné izolaci oken naopak teplo uniká a vy tak doslova vyhazujete peníze z okna. Jestliže chcete ušetřit za energie, což se v dnešní době vyplatí dvojnásob, tak izolaci oken na zimu nepodceňujte.
Těsnící páska do oken
Jako první musí izolace oken proběhnout tak, že zjistíte, odkud utíká nejvíce tepla. Většinou se to dá zjistit rukou, kdy ucítíte v určitých místech oken průvan.
Pokud ucítíte průvan mezi otevírací částí a rámem oken, tak to může dobře vyřešit lepící těsnící páska. Jde o molitanovou pevnou pásku, která je z jedné strany molitanová a z druhé strany lepící.
Tuto pásku přilepíte do místa, kde se dotýká otevírací část okna s pevným rámem tak, aby se pásek při zavření okna zmáčknul mezi tyto dvě části okna. Díky zmáčknutí molitanového pásku dojde k utěsnění oken.
Izolace rámu okna
U starších oken se často stává, že netěsní v místě jejich vsazení do otvoru ve zdi, díky čemuž zbytečně protopíte spoustu peněz. Izolace u starých oken tedy většinou probíhá mezi otvorem na okno a samotným rámem oken.
Dříve se totiž okna neusazovala na pevné turbo šrouby a nezafoukávala se montážní pěnou. Díky tomu může malta nebo omítka v okolí oken odpadávat, až může vzniknout velký otvor, odkud vám teplo bude unikat velmi rychle.
Pokud narazíte na takový otvor mezi zdí a oknem, tak je potřeba ho zapravit. Podle jeho velikosti můžete použít polystyren a montážní pěnu.
Pokud je otvor menší, tak bude stačit pouze montážní pěna, kterou otvor vyplníte. Nebojte se použít vysokoexpanzní montážní pěnu, která dokonale vyplní kompletní otvor.
Po vytvrdnutí pěny můžete místo zapravit
Druhý den po vystříkání montážní pěny do otvoru ji můžete zaříznout do požadovaného tvaru a stavebně zapravit tak, aby nebyl otvor mezi zdí a rámem oken vůbec poznat.
Pokud se okno začne ve zdi vyvracet, tak montážní pěnu nepoužívejte. V tomto případě je potřeba zavolat statika, který posoudí, zda se s budovou něco neděje a nebude potřeba většího stavebního zásahu.