Usadit jímku se může zdát jednoduché, je to však činnost, při které můžete snadno nadělat i spoustu chyb. Pokud totiž plastovou jímku usadíte špatně, tak riskujete, že si ji poškodíte nebo vám časem při běžném používání praskne.
Jak usadit jímku?
Plastovou jímku na vodu nebo jako septik je nutné vždy usazovat na vyrovnané dno. Jímku tedy usazujte na zpevněné nebo vybetonované dno. Pokud totiž jímku usadíte nakřivo, tak nevyužijete plně její objem.
O tom, jaký podklad pod jímku použijete, se musíte rozhodnout dle zeminy, kde ji budete usazovat. Pokud máte únosnou půdu, která nebyla před tím kopaná, tak se můžete pokusit vykopat rovnou vyrovnané dno
V případě, že budete výkop provádět ručně, tak je ideální rovnou trefit rozměr a tvar plastové jímky. Jestliže budete mít jímku například 2 metry v průměru, tak se snažte vykopat kulatou díru 215 cm v průměru.
Při usazování jímky vyplníte prostor mezí zeminou a jímkou pomocí jemného písku.
Plastovou jímku můžete celou zabetonovat
Jestliže plánujete, že přes svoji plastovou jímku budete v budoucnu jezdit autem, tak musíte jímku zabetonovat. Obecně to znamená, že po vykopání díry nasypete 15 cm vrstvu kamení, kterou pomocí vibrační desky zhutníte.
Na zhutněné kamení vložíte na distanční podložky kari sítě a zalijete betonem. Na vybetonované rovné dno následně položíte plastovou jímku, kterou si napojíte na přívod a odvod.
Okolí plastové jímky zalijete betonem a potom přijde to nejdůležitější – musíte udělat jakoby strop na jímkou. Železo-betonový strop musí být opravdu pevný, aby dokázal unést i nákladní auto.
Správné usazení jímky je důležité
Pokud při usazování plastové jímky něco podceníte, tak riskujete, že se vám jímka může pohnout a tím prasknout. To stejné se týká také přípojných a odvodných plastových trubek, které mohou také prasknout při pohnutí plastové jímky.
Pokud se rozhodnete pro vytvoření železo betonového stropu nad jímkou, tak máte ještě možnost si objednat rovnou prefabrikované betonové panely, které položíte přes vaši jímku.